Klub Ludzi Kultury

Spotkania dla zainteresowanych uczestnictwem w życiu artystycznym i kulturalnym, nowymi zjawiskami, publikacjami, poznaniem twórców, animatorów i realizatorów ważnych inicjatyw artystycznych w Warszawie i całej Polsce.
Spotkania odbywają się w piątek, godz. 11.00.13.00 zgodnie z poniższym harmonogramem.

Terminy w sezonie 2015/16:

  • 25 września
  • 9 i 23 października
  • 6 i 27 listopada
  • 4 i 18 grudnia
  • 8 i 29 stycznia
  • 12 i 26 lutego
  • 4 i 18 marca
  • 8 i 22 kwietnia
  • 13 i 20 maja
  • 3 i 10 czerwca.

Wstęp wolny.

Moderatorem spotkań jest Bogusław Falicki.

O  Klubie Ludzi Kultury im. Franciszka Nowosielskiego w Domu Kultury "Zacisze":

Klub powstał we wrześniu 2007 roku - 28 września o godz.11 rozpoczynamy szósty rok naszej działalności. W założeniu miał być przestrzenią wymiany opinii, informacji i relacji o szeroko rozumianym życiu artystyczno-kulturalnym stolicy. Wymiana informacji dotyczyła także oferty zajęć w Domu Kultury Zacisze, a także ciekawych wydarzeń w naszej dzielnicy - na Targówku - i szeroko rozumianej Pradze, która w XXI wieku wzbogaciła się o znakomite placówki kultury ważne dla całej Warszawy, że wymienię tylko Sinfonię Varsovię w nowej siedzibie na Grochowskiej oraz nowe ośrodki kultury i muzea.

Po 6 latach wspólnej, intensywnej pracy można śmiało stwierdzić, że formuła sprawdziła się. Uczestnicy odnajdują w piątkowych spotkaniach coś ważnego dla siebie. Klub ma charakter otwarty pod każdym względem: pokoleniowym, środowiskowym, tematycznym oraz w zakresie form wypowiedzi i prezentacji uczestników jak i gości. Od jesieni 2010 roku jednym ze stałych wątków klubu są wizyty liderów i animatorów warszawskich uniwersytetów trzeciego wieku i ich prezentacje oraz nasze wizyty u nich. Innym stałym elementem jest uczestnictwo klubowiczów w najróżniejszych przedsięwzięciach artystyczno-kulturalnych w miejscach niekiedy odległych od Zacisza; w Aninie, Stawisku, Wesołej, Domu Polonii, na Żoliborzu, na Bednarskiej, w Teatrze Kamienica.

Od początku ważnym elementem życia klubowego są prezentacje osobistych dokonań uczestników niezależnie od formy aktywności: podróżnicy dzielą się wrażeniami z odwiedzanych miejsc, autorzy napisanymi utworami - wszyscy mają satysfakcję odkrywania czegoś nowego- dlatego każde klubowe spotkanie może stać się sporą niespodzianką. Nigdy nie jest tak samo i nigdy nie ma rutyny. Od zeszłego roku kulturalnego ci z klubowiczów, którzy mają ochotę na wieczorną aktywność w Domu Kultury Zacisze korzystają z comiesięcznej formy: "Giełdy Inicjatyw Artystycznych”. Są to bogate tematycznie, na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym programy profesjonalistów z różnych dziedzin kultury i sztuki, jak też wyróżniających się twórców - amatorów.

Jeszcze kilka słów o naszym patronie Franciszku Nowosielskim, który był z nami niecałe dwa lata, lecz pielęgnujemy pamięć o nim, by czuć jego obecność, której nam brakuje. Był dobrym duchem naszego klubu. Zawsze elegancki, zawsze z poczuciem humoru, zawsze mający coś ważnego do powiedzenia. Był dla nas wzorem. Pokazał nam, jak może wyglądać życie i postawa inteligentnego, wrażliwego, kulturalnego człowieka, o którym aż dziwnie mówić, że był emerytem. Był po prostu aktywnym, twórczym, przyjaznym dla innych kolegą, do którego wszyscy lgnęli a on chętnie każdego przygarniał. Zapraszał nas także do domu na Zaciszu, skąd trudno było wyjść bez prezentu i dobrego humoru. Franciszek Nowosielski był młody duchem, był młody swoimi sportowymi pasjami, otwartością i brakiem uprzedzeń. Miał swoje choroby i problemy, znaliśmy jego dom i tęsknotę za zmarłą żoną, obok której chciał być pochowany,  Był dla nas wzorem osobowym i po prostu przyjacielem, którego lubiliśmy i podziwialiśmy. Jak trudno jest takich ludzi zastąpić. Dlatego nasz klub nosi jego imię, abyśmy wciąż odświeżali nasze o nim wspomnienia.

A gdyby ktoś mnie zapytał "Jak żyć ?" to ja dzięki Franciszkowi odpowiedź mam prostą i jasną. Zapraszam wszystkich do Klubu Ludzi Kultury do Domu Kultury "Zacisze".

 

 

 

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

08 stycznia 2016

Pierwsze spotkanie w Nowym Roku 2016.W programie inauguracja obchody 1050 lat Chrztu Polski. Gościem był Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

18 grudnia 2015

Wigilia artystyczna w Klubie Ludzi Kultury z udziałem Elżbiety Królikowskiej-Avis alnym, dziennikarki, pisarki, tłumaczki, członka SDP. W programie: niespodzianki i zaskoczenia artystyczne.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

26 listopada 2015

Spotkanie z dr. n. med. Stefanem Welbelem, człowiekiem wielu talentów: psychiatrą, historykiem, rysownikiem, pianistą, propagatorem aktywności fizycznej. Refleksje o twórczości i wyjątkowości Stefana Welbela wygłoszą: dziennikarka Wiesława Lipińska i muzyk Katarzyna Zachwatowicz oraz dyrektor Katarzyna Boguszewska wraz z przedstawicielami Warszawskiego Domu pod Fontanną na Muranowie.
SZCZEGÓŁY

KOOBIETO… KOBIETO… Powitanie wiosny!

KOOBIETO… KOBIETO… Powitanie wiosny!

06 marca 2015

Recital Teresy Witanowskiej z udziałem Elżbiety Leszczyńskiej, Danuty Ziembińskiej, Dominika Brzozowskiego i Jana Kulika. Goście specjalni: Olga Skomorowska, kobieta wszechstronna, tancerka, malarka, artystka estrady, sportsmenka oraz Stanisław Dominiak, fraszkopisarz, poeta i publicysta. Prowadzenie i akompaniament: Andrzej Kowalczyk.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

26 lutego 2015

Na spotkanie przybyli miłośnicy polskiej piosenki i osoby dbające o zdrowie w ramach cyklu \"Rodziny artystyczne - coś dla ducha, coś dla ciała\". Anna i Piotr Leitner z Warszawy zaprezentują \"Złote przeboje polskiej piosenki\". W drugim wcieleniu Anna Leitner wystąpi jako trenerka zdrowego stylu życia.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury: Wersalskie zwycięstwo

Klub Ludzi Kultury: Wersalskie zwycięstwo

20 lutego 2015

Trzecie spotkanie z cyklu \"Z Kamionka do Wersalu - Roman Dmowski: życie i dzieło\", którego tematem było \"Wersalskie zwycięstwo\". Autorem cyklu jest Jan Engelgard, kierownik Działu Historycznego w Muzeum Niepodległości w Warszawie, redaktor naczelny tygodnika \"Myśl Polska\", autor albumu: \"Roman Dmowski 1864 -1939\".
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

12 lutego 2015

Okazuje się, że prowadzimy bardzo słodki styl życia, co w konsekwencji prowadzi do wielu schorzeń. Podczas warsztatów „Zdrowie to wybór” słuchacze poznali kilkanaście powodów, dla których warto ograniczyć spożycie cukru oraz poznacie naturalne słodkości.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

14 listopada 2014

Hasłem spotkania był Trzeci wiek = twórczy czas. Goście specjalni to Joanna i Jan Kulmowie oraz Andrzej Kowalczyk. Scenografię z obrazów i rzeźb przygotował artysta ludowy Eugeniusz Węgiełek (m.in. szopki krakowskie).
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

23 października 2014

Inauguracja cyklu: \"Z Kamionka do Wersalu - Roman Dmowski - życie i dzieło\". Autorem cyklu jest Jan Engelgard, kierownik Działu Historycznego w Muzeum Niepodległości, redaktor naczelny tygodnika \"Myśl Polska\", autor albumu \"Roman Dmowski 1864 -1939\".
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury: Południe z Wilnem

Klub Ludzi Kultury: Południe z Wilnem

10 października 2014

Spotkanie Wilniuków i tych którzy zazdroszczą, że nimi nie są. Rozmowa o Wilnie dawnym i obecnym. Wrażenia z podróży do Wilna i lektury pisma „Znad Wilii”. O książkach „Gdy myślę Wilno...” i „Wspomnienia Kresowianki” opowiadali autorzy. Obie książki można było nabyć podczas spotkania.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

03 października 2014

Spotkanie poświęcone 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, a dokładnie kapitulacji. Uczciliśmy wypędzenie mieszkańców Warszawy. Poruszaliśmy tematy związane z Losami Dzieci Powstańczych. Wspominaliśmy Joachima Jachimczyka, fotografika powstańczego i płk. Kazimierza Iranek-Osmeckiego, oficera, który podpisał układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
SZCZEGÓŁY

Klub Ludzi Kultury

Klub Ludzi Kultury

26 września 2014

Inauguracja Klubu Ludzi Kultury pod hasłem: \"Pożegnanie lata - powitanie jesieni\". Bohaterką spotkania była Jolanta Drozda - śpiew i energia dynamitu. Swoje malarstwo i rzeźbę zaprezentował Eugeniusz Węgiełek twórca ludowy na okolicznościowej wystawie. Tło muzyczne nadał Maestro Aleksander Żukowski (piano).
SZCZEGÓŁY