Odwołany! Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

Plakat

KOMUNIKAT!
Odwołujemy Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT!
Wydarzenie miało odbyć się 14 marca 2020.
Decyzję o odwołaniu Przeglądu podjęliśmy w trosce o młodzież i publiczność biorącą udział w wydarzeniu, ich własne obawy o ryzyko zakażenia koronawirusem, częściową rezygnację grup teatralnych oraz w oparciu o dzisiejszą decyzję Premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu placówek oświatowych.
Wkrótce podamy informacje o losach Przeglądu, jego nowym terminie.

Przegląd młodzieżowych gryp teatralnych z całej Polski. Jury: Natalia Fijewska-Zdanowska, Andrzej Niemirski i Izabella Kurażyńska. Główne nagrody to Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.

Teatry, które miały zaprezentować się na Przeglądzie:

  • „Po omacku” (30’) Grupa Lart, Krakowska Grupa Lart
  • „Ten obcy” (50’) COKOLWIEK, Miejski Ośrodek Kultury Kędzierzyn Koźle
  • „KENOPSIA” (30’)Grupa Teatralna Ło/Men z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie
  • „Dziób w dziób” (35’) GŁOSY, Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach
  • „Ich czworo. Tragedia ludzi głupich w 3 aktach” (45’) The M.A.S.K., Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski
  • „Hej, Ty” (40’)Teatra Krzyk , Stowarzyszenie Teatr Krzyk
  • „Prawy Sercowy” (50’) Teatr Agrafka, Stowarzyszenie Teatr Agrafka
  • (50’) Młodzieżowe Studio Teatralne,  Dom Kultury Zacisze Warszawa (pokaz pozakonkursowy)

"Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej" - tak mówili pomysłodawcy Przeglądu Aneta i Robert Płuszka. (...) Kiedy w 1996 r. rozpoczynaliśmy naszą przygodę z DK Zacisze, byliśmy świeżo upieczonymi absolwentami szkół teatralnych. Głowy mieliśmy pełne pomysłów, serca wypełnione artystyczną pychą i opiekę pewnej muzy imieniem Melpomena. Pierwszy zespół, który stworzyliśmy na Zaciszu był jak dynamit: młodzi, zdolni, pełni rozsadzającej ich ekspresji. Ich umiejętności sceniczne i doświadczenie teatralne było żadne. Grupa chcąc nie chcąc, otrzymała wiele mówiącą nazwę TnT. I nie było tu nawiązania do znanej firmy przewozowej, lecz do związku chemicznego o nazwie trinitrotoluen. Jej pierwsza pełnowymiarowa premiera odniosła wielki sukces. Spektakl pt. "Twister 3" miał swoich wiernych fanów, którzy przychodzili na każdy pokaz. To był przełom. Także w naszym myśleniu o teatrze, reżyserii i sztuce aktorskiej. To dzięki tym młodym ludziom (w większości z Targówka) uwierzyliśmy, że potrafimy: tworzyć, wzruszać, inspirować i zaskakiwać. Mówiliśmy ich językiem: przecież byliśmy niewiele starsi od naszych wychowanków. Tworzyliśmy wielką, artystyczną rodzinę. Przeżywaliśmy ich porażki i cieszyliśmy się z ich sukcesów. Pomagaliśmy, przekładaliśmy przez kolano, wysłuchiwaliśmy ględzenia rodziców, tłukliśmy do głów, zdawaliśmy kilkanaście matur. Po nocnych próbach odwoziliśmy ich do domów - nasze małe autko okazywało się bardzo pojemne... DK Zacisze było naszym miejscem, a dobrym (choć surowym i wymagającym) duchem pani Bożenna Dydek. Po "Twisterze" przyszły: "Portrety", "Sen nocy (nie)letniej", "Sindbad", "Alchemik", "Piotruś Pan" Poczuliśmy, że trzeba stworzyć festiwal teatralny, na którym "nasze dzieciaki" mogłyby się zmierzyć z innymi zespołami. Chcieliśmy pokazać, że teatr to wielka rodzina, którą łączy miłość do nieograniczonego tworzenia. I tak razem z grupą aktorów TnT wymyśliliśmy festiwal teatralny SPOT."

W Jury od 1996 roku zasiadało wielu wspaniałych aktorów: Jan Machulski, Emilia Krakowska, Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk, Laura Łącz, Jan Prochyra Ewa Domańska, Grażyna Barszczewska oraz recenzenci i reżyserzy teatralni: Hanna Baltyn, Liliana Bardijewska, Wojciech Majcherek, Marek Chodaczyński.