Facebook
You Tube
Międzynarodowy Konkurs Na Plakat Filmowy

Praga Gada Gwarą

19 czerwca 2017

 

Fundacja Animacja od 2010 r. prowadzi na terenie prawobrzeżnej Warszawy projekt. „Praga Gada”. Projekt polega na rejestracji opowieści seniorów z Pragi i ich adaptacji przez artystów w formie komiksu. Tegoroczna edycja projektu przebiega pod nazwą „Praga Gada Gwarą” i w ramach niej wraz ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska prowadzony jest cykl warsztatów gwary warszawskiej.

 

Celem warsztatów jest przybliżenie mieszkańcom Warszawy języka stolicy sprzed lat, obecnego do dziś w mowie powszechnej oraz przybliżenie postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego - prozaika, felietonisty piszącego stylem gwarowym, nazwanego przez Tuwima „Homerem warszawskiej ulicy i warszawskiego jęzora”. W czasie warsztatów uczestnicy zostaną wprowadzeni do tematu gwary warszawskiej, poznają jej różnorodność, ale przede wszystkim dzięki angażującym zadaniom, grom i ćwiczeniom z ich aktywnym udziałem, przekonają się, że gwara warszawska nadal żyje i wiele słów z niej pochodzących jest nadal w użyciu. Znajomość ich źródła umożliwi prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym oraz wzbogaci codzienny język mieszkańców.

Warsztaty poprowadzi prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, Martyna Goździuk, zawodowo przewodnik po Warszawie, specjalizujący się w dzielnicach prawobrzeżnych, szczególnie bliska jest jej Praga. Gwarę podsłuchała u sąsiadów, wychowując się na Targówku i tak się zaczęło. Szczególnie interesuje się językiem przedwojennej społeczności żydowskiej oraz jego wpływami w polszczyźnie. Kocha Warszawę całym sercem, które - jak mówi - ma po prawej stronie, ale jeśli tylko ma sposobność, uwielbia podróżować na krańce świata i poznawać nowe kultury. Od 2015 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Gwara Warszawska.

W warsztatach wezmą udział uczniowie XIII LO im. płk. L. Lisa-Kuli oraz seniorzy skupieni wokół UTW Zacisze.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień "O charakternych kozakach z Targówka" Andrzeja Marciniaka - studenta UTW DK Zacisze, członka Męskiego Zespołu Wokalnego 'Żurawie", który wziął udział w poprzedniej edycji projektu "Praga Gada".

Organizatorzy

Dofinansowanie

Partnerzy

    

Wypełnij wszytstkie pola

targowek.waw.pl