Geo-Zacisze

Mapa Zacisza z 16 lokalizacjami

Rusz ścieżką geocachingową i odkryj nieznane historie Zacisza! 

Terminy spacerów: 27.02.2021, 13.03.2021, 25.04.2021 [Festiwal Targówek Ludzi], 15.05.2021 [Noc Muzeów], 25.09.2021, 9.10.2021, 14.05.2022 [Noc Muzeów]
Zapisy: wyślij imię, nazwisko, nr telefonu na adres wspolpraca@zacisze.waw.pl [Regulamin spacerów].

Geo-Wolontariat: włącz się do gry - przeczytaj jakie mamy dla Ciebie zadania.

Geo-Zacisze to ścieżka geocachingowa po Zaciszu stworzona przez jego mieszkańców. Efektem sąsiedzkich spotkań przeprowadzonych od lipca do września 2020 było zebranie ciekawych i powszechnie nieznanych historii związanych z tą częścią Warszawy. 

Pan Tadeusz Zbrzeźniak (prawdziwa skarbnica wiedzy o Zaciszu!) w latach swojego dzieciństwa odwiedzał kąpielisko zwane „Bateryjką” (tereny dzisiejszych ogródków działkowych przy ul. Lewinowskiej). W latach 50. XX wieku było to miejsce położone wśród łąk, gdzie chętnie pływano, a także grano w piłkę i w karty, popijając przy tym „oranżadkę od Jasia”. Łowiono tam również małe rybki potocznie nazywane telerikami. Po szkole razem z innymi dziećmi pan Tadeusz chodził do cukierni na ul. Jórskiego 20, gdzie można było dostać połamane (dlatego nienadające się już do sprzedaży) bezy. Z kolei pan Alfred Zieliński (lat 97!) podzielił się wiedzą jak w czasach okupacji wygląda produkcja i sprzedaż nielegalnego samogonu oraz przypomniał postać milicjanta „Grubego Zdzicha”. 

Te i pozostałe opowieści (o zaciszańskim wieżowcu, handlarkach przyjeżdzających samowarkiem z Radzymina, gangsterskich porachunkach, majątku Jórskiego, kocie sąsiadów Grzegorza Ciechowskiego, bójkach z chłopakami z Bródna, klinice dr. Lubicza z Klanu, kinie Pelikan, budowie osiedla Fabryki Samochodów Osobowych, szkoły i domu kultury) zostały wzbogacone o zdjęcia pochodzące m.in. ze zbiorów Fundacji im. Józefa Szewczyka, rodziny Jerzego Matwiejczuka, Jacka Jankowskiego, materiały multimedialne, okolicznościowe drewniaki, pieczątki, logbooki i zagadki, których rozwiązanie wskazuje miejsce ukrycia skrytki, czyli kesza (z ang. cache). 

Aby umożliwić licznie zamieszkującej Zacisze społeczności ukraińskiej poznanie tych historii, przetłumaczono opowieści i aplikację geocachingową c:geo na język ukraiński. Dla obcokrajowców dostępna jest również wersja angielska.
Otwarcie ścieżki nastąpiło 17 października. 1000 odnalezień odnotowano w systemie już po dwóch miesiącach!

Keszy szukają nie tylko lokalsi jak Szontix - „Chodzę do tej szkoły. Znaleziona.”, ale również osoby spoza Targówka „Sport activities of my kid brought me pretty close to this area, where quite few new caches recently appeared. Time allowed 11 km long walk. I could find 15 caches. I like this kind of sentimental series about places and their history. Amount of work put in this series paid really of and result is a great! Greetings and Happy caching! (CzechNJ). 

Seria została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko warszawskich keszerów. Jak pisze Atu22 „Seria Geo-Zacisze nieustannie zbiera mnóstwo pochwał, komplementów, polubień, serduszek itp., więc i ja postanowiłem tu przyjechać, by na własne oczy przekonać się o słuszności tych zachwytów. Nie będę oryginalny: tak, ten projekt trzeba chwalić bo po prostu na to zasługuje. Fajne i pomysłowe pojemniki, super maskowania, w listingach wiele ciekawostek o tej części Warszawy - takie skrytki naprawdę dają wiele frajdy i radochy.” Salata112 dodaje „Muszę powiedzieć, że naprawdę warto, a ohy i ahy są nie wystarczające... także nie będę się dłużej rozpisywać, sami przyjeżdżacie i podziwiajcie :D”. 

 

 Geocaching w założeniu jest grą terenową polegającą na poszukiwaniu tzw. skrytek/keszy (ang. cache), w których ukryte są informacje. Możesz szukać ich samodzielnie lub w gronie bliskich osób. Nie wiesz jak zacząć?

  • zapoznaj się z krótkim przewodnikiem po geocachingu [PL] [UA]
  • założ konto w serwisie geocaching.com
  • jeśli masz androida pobierz z Google Play bezpłatną aplikację c:geo i postępuj wg instrukcji [PL] [UA] [EN]
  • jeśli masz iOS pobierz z AppStore aplikację Geocaching 
  • naładuj smartfona, rusz ścieżką geo-zacisze i poznaj 16 niesamowitych historii

Obywatel GCZygmunt JórskiBimber na ZaciszuDK ZaciszeSP 84Podziemie na ZaciszuOchotnicza Straż PożarnaGangsterskie porachunkiBateryjkaKolej mareckaTrzypiętrówkaUlica JórskiegoKino PelikanDom pod wazamiOsiedle FSOFilmowe Zacisze

  Геокешинг у своєму припущенні є польовою грою, яка включає в себе пошук так званих схованок / кешів (з англ. cache), в яких прихована інформація. Ви можете шукати їх самостійно або в колі близьких людей. Не знаєте, з чого почати?

читати далі ...

FILMY:

RECENZJE:

Radio RDC, Aktywna sobota: warszawski geocaching, czyli „okeszowanie” Zacisza i Targówka

Opinie poszukiwaczy keszy:

Seria GeoZacisze wyglądała na mapie wyjątkowo zacnie, a znając poprzednie projekty, wiedziałam, że i w terenie się nie rozczaruję. Co prawda, nie dałam rady uczestniczyć w inauguracyjnym spacerze, ale postanowiłam nie czekać długo i wybrać się na kesze po obiedzie. I jak wrażenia? A no jestem po stokroć na tak. Na serii nie ma złej skrzynki, a kilka jest naprawdę wybitnych. FAVy będą się ścielić gęsto. Sam spacer zajął mi około 3 godziny – trochę się zmęczyłam, ale jednocześnie odkryłam dzięki niemu wiele miejsc, których nie byłam zupełnie świadoma. Bardzo dziękuję za umilenie wieczoru i wywołanie nie jednego uśmiechu (okrutnyb)

O projekcie nowych keszy na Zaciszu słyszałem od dawna. To dzielnica z wieloma ciekawostkami i bogatą historią, a jednak keszy tutaj dotychczas było niewiele. Dlatego bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że Geocaching (czyli najwspanialszy lokalny przewodnik) zostanie poszerzony o obszar Zacisza. Dziękuję Domowi Kultury Zacisze oraz ekipie Stowarzyszenia Geoccaching Warszawa za przygotowanie 16 fantastycznych keszy pokazujących to co Zacisze ma najlepszego do zaoferowania. A może znajdzie się coś jeszcze i seria będzie kontynuowana i rozwijana? (QbaPL)

Wspólnie z @kuubuus pokonaliśmy okolo 25km pieszo. Calkiem dobry wynik jak na spacer po pracy. (ketjow17)

Tak się czasem składa, że człowiekowi się robi ciepło na sercu gdy znajduje kesza poświęconego jednemu ze swoich ulubionych artystów ... można się wtedy przenieść do odległych lat młodości i przypomnieć sobie tą niezwykłą muzykę której brzmienie dotyka jakichś niewidzialnych strun w ludzkiej duszy. Dziękuję za tą piękną sentymentalną podróż. Sama oprawa kesza równie piękna i zgrana z otoczeniem, a do tego te cudne drewniaczki :) Dziękuję i favuję! (Carewna)

Dzięki za keszyka i opowiedzenie historii Zacisza. Znaleziony w rodzinnym gronie Barkasów. (SzaryBarkas)

Moja dawna podstawówka, teraz wygląda ładniej. Keszyk szybko podjęty z Kubek_Kawy. Ciesze się, że na Zaciszu w końcu pojawiło się więcej punktów, i to jak dobrej jakości. (Mercer_PL)

Zebrane podczas wycieczki rowerowej. Dziękuję za przygotowanie skrytki i pokazanie miejsca. Cała seria bardzo starannie wykonana. Widać że autor włożył w jej przygotowanie i wykonanie dużo wysiłku. Cała seria bardzo fajnie i profesjonalnie prezentuje ciekawe miejsca na Zaciszu. (warble7)

Nie dziwię zachwytom poszukiwaczy. Zdobywanie kolejnych skrytek nasuwa mi na myśl dobry kryminał - człowiek gna niecierpliwie do następnej, żeby zobaczyć, co dalej! I to nawet jak niby wie, czego się spodziewać... (mela.bruxa)

Dzień drugi wraz z Geo-Zaciszem. Niestety nieządżyliśmy wczoraj zebrać wszystkich pojemniczków i przez to nie mogliśmy spać spokojnie, dlatego z samego rana ubraliśmy się ciepło i wróciliśmy na Targówek. Kesze i to co lubie najbardziej: opisy - na najwyższym poziomie. Nawet znane patenty wykonane z zadbanie o każdy detal. Dziękuję autorom za serca i pracę włożone w ten projekt. Chapeau bas! (JillMcDuck)

Jestem pod wrażeniem wyszperanych historii, wspomnień i zdjęć w całej serii geo-Zacisze. TFTC (paso_A_paso)

Posłuchaj podcastu o ścieżkach geocashingowych w Warszawie i na Targówku:

1. Geocaching Warszawa - projekty, przygody, zabawa

2. Pokochaj Geocaching. Między keszami

 

 

 

ORGANIZATORZY:

DOFINANSOWANIE:

PARTNERZY: