Sztuka na horyzoncie w pracowni Alka Slonia

Sztuka na horyzoncie w pracowni Alka Slonia

26 października 2014

 

Sztuka na horyzoncie to nowy program edukacji artystycznej, którego celem jest uwrażliwienie na sztukę i obcowanie ze sztuką. Łączy warsztaty w pracowni rysunku i malarstwa, podczas których dzieci uczą się podstaw malarstwa z wizytami w ciekawych artystycznie miejscach.

W niedzielę 26 października 2014 byliśmy w Kamienicy Artystycznej TA3. Dzieci zaprosił Alek Slon, który ma tam swoją pracownię. Miejsce lekko oderwane od rzeczywistego świata. Dzieci poddały się atmosferze twórczej. Obejrzały wystawę rysunków. Dowiedziały się od Alka – i obiecały zapamiętać – że są różne dziedziny sztuki i artysta może je łączyć. I że jedną z najważniejszych cech artysty jest nieuleganie schematom, wg których trawa jest zielona, lód zimny, człowiek większy od kota. Warsztat polegał na narysowaniu rzeczy niemożliwych, bo sztuka potrafi wychodzić poza ramy rzeczywistego świata. Można narysować emocje. Marta Kawecka – również artystka – opowiadała dzieciom, że można malować dźwięki. Można poprzez rysunek wyrazić, że jeden dźwięk jest bliższy, inny dalszy. Malując można podkreślić, co jest dla nas ważne.

Powstała również wspólna praca, którą można obejrzeć w hallu DK Zacisze przy wejściu do pracowni.
Druga pracownia mieszcząca się w tej samej kamienicy należy do Marii Piątek. Artystka zapoznała dzieci z techniką kolażu. Powiedziała też, na czym polega street art. Dzieci wykonały autoportrety, ale powstały też prace przedstawiające bliskich, ukochane zwierzęta, wartości.
Dwie godziny pracy twórczej. Ważne spotkanie ze sztuką i ludźmi, którzy ją tworzą. Takie warsztaty to istotny element edukacji artystycznej.
Katarzyna Tumiłowicz