Wykład UTW: Historia polskich kobiet

Ulotka Komitetu Wykonawczego Zjazdu Kobiet Polskich, 1917, Polona, Źródło: www.niepodlegla.gov.pl

4 marca 2024, poniedziałek, godz. 11.00

Wstęp wolny dla studentów UTW, pozostali 15 zł

Zapraszamy na wykład pt. Historia polskich kobiet w drodze do uzyskania praw wyborczych, który wygłosi dr Beata Michalec, zastępczyni dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie, radna m.st. Warszawy, autorka wielu artykułów oraz książek z zakresu varsavianistyki.

Przeczytaj: Sto lat praw wyborczych Polek

Dzisiejszy wykład  dr Beata Michalec zgromadził studentki i studentów UTW Zacisze  zainteresowanych historią Polek, dążących do pełni praw publicznych.
Beata Michalec doktor nauk humanistycznych, zastępczyni dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości od początku działalności naukowej zajmuje się historią kobiet. Podczas dzisiejszego spotkania opowiedziała o aktywności środowisk kobiecych w okresie powstania listopadowego, styczniowego. 
Marzyły o wolnej Polsce i angażowały się w ruchy wolnościowe.
 
Kobiety stanowiły niezastąpioną część sił oporu, dzieląc tragiczne losy podczas walk. Kwestia równouprawnienia w zakresie prawa wyborczego stała się jednym z priorytetowych postulatów polskich działaczek. 
 
Maria Ilnicka, Helena Kirkorowa, Józefa Gudzińska- to szczególne postacie, niezwykle zaangażowane w zryw niepodległościowy. 
 
Ważnym wydarzeniem w procesie uzyskiwania praw wyborczych był Zjazd Kobiet Polskich w Warszawie w 1917 roku, na który przybyło ponad 1000 kobiet.
Justyna Budzińska-Tylicka – działaczka feministyczna,  społeczna, polityczka, lekarka  wygłosiła mowę inauguracyjną podkreślając: „My Polski nie chcemy być biernymi widzami, my chcemy czynu, chcemy wziąć udział w zmartwychwstaniu kraju”. Organizatorki zjadu udały się do Józefa Piłsudskiego w listopadzie 1918 roku  na Mokotowską i przedstawiły Naczelnikowi deklarację z wezwaniem do przyznania Polkom równouprawnienia politycznego. 28 listopada 1918 r. Piłsudski podpisał dekret przyznającym prawo wyborcze każdemu obywatelowi, bez różnicy płci. 26 stycznia 1919 roku przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego w wyniku, których pierwszy raz w historii Polski, wybranych zostało osiem kobiet. 
Mówiły o sobie Posełki.
 
Słuchacze UTW Zacisze mieli szczególną sposobność obejrzeć wycinki prasowe z tygodnika Światowid z lat 30 tych, ze zbiorów rodzinnych Joanny Wojszcz. 
 
Na zakończenie studenci otrzymali książki których autorką jest dzisiejsza prelegentka.
 
Dziękujemy dr Beacie Michalec za przybliżenie długofalowego procesu uzyskania równouprawnienia i praw wyborczych równych dla obu płci.
 
Pamiętajmy o kobietach, których postawa i zaangażowanie utorowały drogę współczesnych do większej aktywności społecznej i politycznej.