Z Kroniki Zaciszańskiej Nuty - początki

Z Kroniki Zaciszańskiej Nuty - początki

14 marca 2021

Od początku istnienia "Zaciszańskiej Nuty" Hanna Ciesielska, wokalistka z zespołu, prowadziła swoją, po latach bezcenną, kronikę. 

Ciekawe ręczne zapiski, zdjęcia, plakaty, korespondencje, artykuły z prasy przypominają nam bogatą historię 15-letniej działalności  "Zaciszańskiej Nuty".

Pod datą  26 lutego 2008 r. możemy przeczytać:

 „Zaciszańska Nuta”

„Chodź  do nas i posłuchaj, to akordeon gra…”

Zespół istnieje od września 2006 r. Szefem i dyrygentem jest Jan Czerwiński-  repatriant z Kazachstanu, doświadczony muzyk po studiach w Magnitogorsku, które ukończył w 1966 r. z tytułem dyrygenta orkiestr ludowych oraz chórów.

 Aktualny skład

Soprany: Hanna Ciesielska, Helena Czajkowska, Bożena Komorowska, Celina Mańkowska, Helena Szyszak, Honorata Wesołowska.

Alty: Zofia Cwil, Gabriela Kwaśkiewicz, Lucyna Lato, Danuta Zielińska.

Głosy męskie: Artur Lempart, Stanisław Miszczyk, Edmund Pietrzak.

Ogólna charakterystyka                                   

Pięć osób reprezentuje Gminę Targówek, w tym dwie Zacisze, pozostali dojeżdżają na wtorkowe zajęcia z Pragi, Mokotowa, Ząbek, Rembertowa a nawet z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Spotkają się na zajęciach w Domu Kultury „Zacisze”, bo łączy wszystkich zamiłowanie do śpiewu i muzyki. Realizują wreszcie swe marzenia z młodzieńczych lat. Zgodnie podpisują się pod słowami Macieja Miecznikowskiego z zespołu „Leszcze”:

 „Śpiewanie jest fizycznie przyjemne. To rodzaj medytacji. Nie myślisz o niczym, bo mózg masz zajęty przypominaniem sobie słów, odtwarzaniem melodii. Do tego dochodzą wibracje, które przechodzą przez ciało. Wibracje wyciszają.”

Większość pochodzi z rodzin muzykalnych, np. ojciec jednej z koleżanek grał na akordeonie w orkiestrze S. Wesołowskiego.

"Ze śpiewem i muzyką są za pan brat od najmłodszych lat."

Praktykę zdobywali w chórach szkolnych, w harcerstwie, w chórach kościelnych i zawodowych. I tak np. Helena Szyszak śpiewała w Chórze Orkiestry Symfonicznej w Opolu pod dyrekcją prof. E. Kajdasza i T. Strugały, Artur w Pomorskim Zespole Pieśni i Tańca WP, Danuta w zespołach „Polonia” i „Starówka”, Edmund i Stanisław w chórze przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Niewidomych, Helena, Artur i Bożeny przez kilka lat śpiewali w chórze „Zacisze"

„To „Zaciszańska Nuta” śpiew swój doskonali…”

 Repertuar

 Zaczęli od kilku piosenek o Warszawie. Najczęściej śpiewają „Polskie kwiaty”, „Wyprzęgajcie chłopcy konie” i „Żurawie”. W śpiewnikach mają już prawie pięćdziesiąt utworów o zróżnicowanej tematyce.

 „To „Zaciszańskiej Nuty” z dala piosenki brzmią…”

Wydarzenia

  • Udział w VI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w lutym 2007 r. organizowanym przez DK „Zacisze”, zdobycie II miejsca;
  • wyjazd w kwietniu na Ukrainę  szlakiem Wołodyjowskiego i warsztaty w Kamieńcu Podolskim;
  • koncerty dla mieszkańców w tamtejszych kościołach;
  • śpiewające pikniki w Pułtusku i na Bródnie;
  • uświetnianie uroczystości w DK „Zacisze”,
  • występ w DK „Hutnik” w Wyszkowie,
  • koncerty w Muzeum Niepodległości i w Ząbkach dla emerytów;
  • w kościele św. Boromeusza na Powązkach oraz Świętej Rodziny na Zaciszu.
  • zdobycie pierwszego miejsca podczas VII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w 2008 roku;
  • wiosenne warsztaty muzyczne na Białorusi;
  • zwiedzanie miejsc związanych z życiem wielkich Polaków: m.in. Nowogródek, Brześć i Grodno. Koncerty w Baranowiczach i Domu Kultury w Postawach. Przyjacielskie spotkanie z tamtejszym Chórem Weteranów Wojny i Pracy;
  • wspólny wyjazd pięciu osób z zespołu na wczasy do Darłówka. Utworzony pod kierownictwem pana Jana Czerwińskiego kwintet codziennie ćwiczył i występował przed wczasowiczami podczas różnorodnych imprez.

„Zaciszańska Nuta” może pochwalić się nie tylko sporym dorobkiem artystycznym i sympatią słuchaczy, ale i nowymi strojami. Ma też już swoją piosenkę, napisaną przez własnych autorów.

  HC